„Constantin Prezan și Campania Armatei Române în Ungaria (1919-1920)”

27.08.2019 10:00 am - 11:00 am

Acum 100 de ani, Armata Română intra în Budapesta, eliberând țara vecină de sub comunism și restabilind pacea și ordinea în inima Europei. Muzeul Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui - alături de Consiliul Județean Vaslui - își dorește să readucă în atenție acele momente importante în cadrul Conferinței cu tema „Constantin Prezan și Campania Armatei Române în Ungaria (1919-1920)”. Evenimentul se va desfășura în ziua de marți, 27 august 2019, orele 10.00, în Sala Multimedia a muzeului vasluian.

În cadrul Conferinței vor susține comunicări următorii invitați: Dr. Costin Scurtu, directorul Muzeului Militar Național „Regele Ferdinand I”, Filiala Constanța - Cariera militară a generalului Nicolae Dăscălescu pusă în slujba idealurilor României moderne; Col. (rez.) dr. Sergiu Balanovici, Muzeul Județean Botoșani – Divizia 8 infanterie în apărarea Marii Uniri; Col. (rez.) dr. Mircea Tănase, Fundația „Mareșal Alexandru Averescu” Buzău - Intervenția armatei române în Ungaria în vara anului 1919 - dimensiuni militare și consecințe politice.

Tot atunci va avea loc și lansarea volumului omagial „Prezan - Mareșalul Marii Uniri” (Editura Junimea, Iași, 2019), coordonator: prof. dr. Ramona Maria Mocanu. Această carte se dorește a fi un omagiu adus celui care a fost supranumit „Mareșalul Unirii”, un model de comportament militar și unul dintre cei mai importanți generali din istoria noastră națională.

Organizatorii acestei activități sunt: prof. dr. Ramona Maria Mocanu - manager al Muzeului Judeţean „Ştefan cel Mare” Vaslui și Anca  Iuliana Iordachi - muzeograf, Muzeul Judeţean „Ştefan cel Mare” Vaslui.